NAJČEŠĆE PREDRASUDE VEZANE UZ PUTOVANJA
Premda je svijet u moderno vrijeme postao sve ‘manji’ i dostupniji, putovanja i dalje prati niz poluistina i neutemeljenih mitova koji one manje odvažne mogu odvratiti od upoznavanja novih zemalja i kultura
Za neke je odlazak u stranu zemlju u organiziranim grupama istinska anatema, jer vjeruju da će je sami puno bolje istražiti i doživjeti njezin istinski ‘okus’. No stvarnost je često drugačija. Dobro organiziran obilazak može izvući maksimum od nove destinacije, a kvalitetan vodič često će vam ukazati na zanimljiva mjesta koja biste sami vrlo teško pronašli. Osim toga, vodiči znaju i što treba zaobići, a mogu vas uputiti na mjesta koja lokalni stanovnici jednostavno ne primjećuju ili ih smatraju nevažnima.
‘Jet leg je uzrokovan nedostatkom sna’
Svi koji su letjeli na duge pruge sigurno su iskusili tu nelagodu izazvanu brzom promjenom vremenskih zona. Jet leg je uglavnom vrlo destruktivan, a najčešće se manifestira osjećajem intenzivnog umora. Ipak, ne stoji tvrdnja da ga izaziva pomanjkanje sna tijekom leta. Taj je poremećaj ustvari povezan s cirkadijskim ritmom, biološkim satom koji regulira apetit, probavu, tjelesnu temperaturu i pritisak. Spomenuti mehanizam pod utjecajem je dnevne svjetlosti, što objašnjava i zbog čega je jet leg manji kada se putuje na zapad nego na istok.
‘Na putu će vas opljačkati’
Mnogi su uvjereni da je prije odlaska u neku od zemalja izvan eurozone najbolje kupiti lokalnu valutu u Hrvatskoj. Ipak, iskustvo pokazuje da je u velikom broju slučajeva povoljnije i jednostavnije podići novac na bankomatu u zemlji u koju ste doputovali, ako tu mogućnost dozvoljava banka u kojoj imate račun. Osim toga, ponekad je najpovoljnije plaćati kreditnim karticama, pa će i računi na naplatu doći s odgodom. Posebna su pogodnost tzv. miles and more kreditne kartice – dok plaćate njima prikupljate ‘milje’ novih letova i tako stvarate pretpostavke za iduće putovanje.
‘Mobitel može srušiti zrakoplov’
Upotreba mobilnih telefona na letovima zabranjena je početkom 90-ih, kada se strahovalo da bi oni mogli poremetiti pilotske instrumente i izazvati nesreću. Premda je zabrana i dalje na snazi, istraživanje američke Savezne uprave za civilno zrakoplovstvo provedeno 2006. nije moglo dokazati da upotreba mobitela zaista može srušiti zrakoplov. No da se ne biste doveli u neprilike, bar dok je zabrana na snazi, slijedite upute osoblja i prije leta učinite što vam kažu.
You must be logged in to post a comment Login